Podłogi podniesione – czym są i gdzie się je stosuje?

Podłogi podniesione – czym są i gdzie się je stosuje?

Z podłogami podniesionymi – nazywanymi też technicznymi – można się spotkać w wielu miejscach. Każdego roku decyduje się na nie coraz więcej inwestorów. To najlepszy dowód na to, że są faktycznie przydatne. Co to jest podłoga podniesiona i gdzie warto ją zamontować? Przyjrzymy się tym kwestiom z bliska w niniejszym artykule.

Z czego składają się podłogi podniesione?

Już samo określenie prezentowanego rozwiązania wskazuje na jego cechę charakterystyczną. Składa się ono z płyt oraz konstrukcji nośnej, co pozwala na utworzenie pod płytami wolnej przestrzeni na instalacje. Dzięki temu podłogi podniesione zwiększają możliwości aranżacyjne pomieszczeń, a także zwiększają ogólny poziom bezpieczeństwa. Należy bowiem pamiętać, że płyty w zależności od tego, z jakiego materiału są wykonane mają odpowiednią klasę reakcji na ogień (w zależności od typu mogą być niepalne lub trudnopalne), nośność oraz właściwości akustyczne.

Konstrukcja nośna może składać się z wolnostojących słupków (typ I), słupków połączonych stalowymi poprzeczkami tzw. trawersami (typ II) i rusztu wykonanego ze stalowego profilu C40/40/2 mm skręconego ze sobą i wspartego na słupkach o specjalnej konstrukcji (typ III). W zależności od rodzaju płyt, podłogi techniczne dzielimy na modularne i monolityczne.

Sprawdźmy teraz, gdzie najbardziej przydadzą się tego typu podłogi w świetle powyższej wiedzy o ich konstrukcji.

Podłogi techniczne do serwerowni

Wolna przestrzeń pod podłogą jest niezbędna w miejscach, gdzie występuje duża liczba sprzętów elektronicznych, a zwłaszcza w serwerowniach. I to z dwóch ważnych powodów.

Przede wszystkim serwery muszą być podłączone zarówno do zasilania, jak i do sieci. Ilość kabli rośnie więc wraz z każdym kolejnym sprzętem. Dzięki podłogom podniesionym można bez problemu schować je w przestrzeni instalacyjnej. Dostęp do nich nie będzie utrudniony ze względu na modułową konstrukcję, która umożliwia szybki demontaż i ponowny montaż płyt. Ponadto podłogi techniczne poprawiają poziom bezpieczeństwa. Ograniczają rozprzestrzenianie się ognia oraz chronią kable przed uszkodzeniami mechanicznymi. Istotny jest również fakt uporządkowania przewodów.

Podłogi podniesione w biurze

Z podobnych powodów decydują się na nie właściciele i użytkownicy biur. Bezpieczeństwo pracowników jest równie ważne, co sprzętu elektronicznego. Przestrzenie biurowe zyskują też ze względu na izolację akustyczną podłóg technicznych. Do tego dochodzą wysokie walory estetyczne, świadczące o profesjonalizmie. To ważne w biurowcach odwiedzanych przez klientów bądź kontrahentów. Uporządkowane miejsce pracy to dowód na dobrze prosperującą firmę, która przykłada dużą wagę do swojego wizerunku.

Podłogi podniesione dla budynków publicznych

Wspomniane przed chwilą właściwości akustyczne doskonale współgrają z miejscami, w których liczą się one najbardziej. Klasycznym przykładem są audytoria, gdzie przeprowadza się wykłady, odczyty, a nawet koncerty. Podłoga techniczna wspomaga właściwą akustykę i pozwala na docieranie dźwięków do najdalszego zakątku sali. Nie bez znaczenia jest też uporządkowanie licznych kabli niezbędnych przy optymalnym nagłośnieniu, a które mogłyby negatywnie wpłynąć na wystrój wnętrza oraz bezpieczeństwo prelegentów i słuchaczy. Warto też zwrócić uwagę, że podłoga podniesiona ma dużą wytrzymałość na obciążenia, co pozwala na odbycie na niej koncertów licznych artystów z użyciem ciężkich sprzętów i dużych instrumentów.

Podłogi techniczne w pomieszczeniach clean room

Clean room to określenie pomieszczenia o kontrolowanych warunkach higienicznych jak np. laboratoria czy zakłady produkcyjne zaawansowanych materiałów. Wysoki stopień czystości można utrzymać między innymi dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów podłóg podniesionych. Podłogi techniczne CRF naszej produkcji wykonujemy z płyt stalowych o perforacji ponad 42%. W efekcie laminarny przepływ powietrza umożliwia odprowadzenie zanieczyszczeń pod podłogę i utrzymanie odpowiedniego poziomu czystości powietrza zgodnie z wymaganiami norm.

Ile kosztuje podłoga podniesiona Knauf Integral lub TIM-EX?

Nie trzeba przejmować się nadwyrężeniem firmowego budżetu. Polecane przez nas produkty cechują się korzystną ceną. Ile kosztuje podłoga podniesiona oferowana przez TIM-EX? To zależy od kilku czynników, takich jak wielkość zamówienia, wymagania techniczne dla danego typu pomieszczenia, warunki na budowie czy lokalizacja. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie.

Więcej informacji na ten temat – wraz z bezpłatną i niezobowiązującą wyceną – udzielimy podczas kontaktu telefonicznego lub mailowego, do czego serdecznie zachęcamy.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz