Podłogi monolityczne, czyli nowoczesne i praktyczne rozwiązanie

Projektując pomieszczenia o specjalistycznym zastosowaniu – np. audytoria czy tak zwane pomieszczenia mokre w biurach, tj. łazienki, kuchnie, niektóre partie korytarzy itp. – należy uwzględnić szereg czynników i wymogów technicznych. Do najważniejszych z nich należą m.in. spełnienie warunków ochrony przeciwpożarowej, stworzenie przestrzeni instalacyjnej oraz zabezpieczenie instalacji przed wilgocią. Funkcjonalność oraz wytrzymałość doskonale łączy podniesiona podłoga monolityczna, która sprawdzi się jako rozwiązanie do wszystkich wspominanych wyżej wnętrz.

Podłogi podniesione monolityczne – co je wyróżnia?

Rozwiązanie, o którym mowa cieszy się coraz szerszym zastosowaniem ze strony inwestorów, ze względu na swoją uniwersalność oraz doskonałe parametry użytkowe. Składa się z płyt połączonych ze sobą na pióro-wpust zamontowanych na stalowej konstrukcji nośnej. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża wytrzymałość oraz stabilność. Konstrukcja nośna pozwala na stworzenie przestrzeni instalacyjnej pomiędzy stropem a płytami podłogi, co umożliwia umieszczenie w niej różnego rodzaju instalacji, takich jak kable, rury czy kanały wentylacyjne.

Montaż nie wymaga wstrzymywania innych prac budowlanych. Sama podłoga cechuje się dużą wytrzymałością na obciążenia, dobrą akustyką oraz atrakcyjną ceną.

Dlaczego warto zastosować podłogę monolityczną?

Istnieje wiele powodów, dla których techniczne podłogi monolityczne są często stosowane we wnętrzach przemysłowych oraz biurowych. Do kluczowych zalet takich podłóg należą:

  • wysoki stopień izolacji termicznej i akustycznej uzyskiwany dzięki materiałowi, z jakiego wykonane są płyty podłogi monolitycznej,
  • łatwe utrzymanie czystości oraz usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni podłogi, oraz brak szczelin między płytkami podłogowymi,
  • wytrzymałość – konstrukcja jest bardzo trwała, zapewnia długotrwałe użytkowanie i posiada minimalne wymagania konserwacyjne,
  • bezpieczeństwo – podłoga monolityczna jest bardzo stabilna, dzięki połączeniu płyt ze sobą, co zwiększa bezpieczeństwo dla użytkowników, zwłaszcza w miejscach o dużym natężeniu ruchu,
  • nowoczesna estetyka – wybór podłóg podniesionych monolitycznych daje szerokie możliwości zastosowania różnych typów wykończenia (kamień naturalny, ceramika, parkiet), pozwalające uzyskać atrakcyjny wygląd pomieszczenia.

Podłoga podniesiona – najważniejsze parametry techniczne

Po omówieniu zalet, jakimi charakteryzują się tego rodzaju konstrukcje, warto poświęcić kilka słów również parametrom technicznym. Do produkcji płyt wykorzystuje się kompozyt gipsowo-włóknowy o wysokiej, jednolitej gęstości przekraczającej wartość 1500 kg/m3. Dzięki temu podłoga jest odporna na duże obciążenia eksploatacyjne. Warto dodać, że kompozyt gipsowy, z którego produkuje się płyty podłogowe, dzięki fabrycznej impregnacji powierzchni płyt staje się materiałem odpornym na wilgoć. Jest materiałem niepalnym (klasa A1 wg PN-EN 13213 cz. 1) oraz posiada odporność ogniową (REI30 lub REI 60 wg PN-EN 13213 cz. 2 w zależności od grubości płyt. Na uwagę zasługuje również wysoka stabilność podłóg, które nawet po kilkunastu latach użytkowania nie tracą swoich właściwości użytkowych.

Gdzie jeszcze sprawdzi się podłoga podniesiona monolityczna?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, omawiane konstrukcje stanowią doskonały wybór do różnego rodzaju pomieszczeń. Dzięki doskonałej izolacji akustycznej podłoga monolityczna jest dobrym wyborem do sal konferencyjnych i innych pomieszczeń audytoryjnych. Za możliwość stworzenia przestrzeni instalacyjnej doceniają ją projektanci przestrzeni biurowych. Warto wspomnieć, że zastosowanie płytek ceramicznych, w tym okładzin o dużej powierzchni sprzyja zapewnieniu odpowiedniej czystości wewnątrz. To pozwala na zastosowanie monolitycznej podłogi podniesionej w lobby głównym budynku oraz innych reprezentacyjnych pomieszczeniach.

Wsparcie ekspertów od podłóg technicznych

W TIM-EX specjalizujemy się w projektowaniu rozwiązań projektowanych na miarę, dlatego zachęcamy do kontaktu w celu nawiązania współpracy. Z przyjemnością zapewnimy kompleksową obsługę od projektu do realizacji podłogi technicznej, służąc swoim doświadczeniem oraz rozległą wiedzą.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz