Podłogi modularne – czym są i dlaczego warto je stosować?

Podłogi modularne – czym są i dlaczego warto je stosować?

W pomieszczeniach technicznych, takich jak serwerownie czy rozdzielnie elektryczne, ale także w audytoriach czy biurach, coraz częściej stosuje się posadzki modularne, określane również jako podłogi podniesione modułowe lub systemowe. Jakie są kluczowe zalety tego rodzaju rozwiązań, czym różnią się one od standardowych konstrukcji i gdzie jeszcze warto zdecydować się na ich montaż?

Podłogi modularne podniesione – z czego są zbudowane?

Podstawowymi elementami, które składają się na zabudowę posadzek technicznych, są: konstrukcja nośna oraz płyty podłogowe. W odróżnieniu od systemów monolitycznych, rozwiązania modularne składane są z demontowalnych elementów, co pozwala na uzyskiwanie m.in. różnic w wysokościach oraz poziomach pomiędzy poszczególnymi częściami. Podłoga podniesiona modułowa może być osadzona na konstrukcji z:

  • wolnostojących słupków,
  • słupków połączonych poprzeczkami ze stali (tzw. trawersami),
  • rusztu z zimnogiętych profili stalowych wspartego na słupkach.

W zależności od potrzeb inwestora oraz specyfiki danego pomieszczenia, do zabudowy można stosować płyty o różnej grubości i nośności, klasie odporności na ogień, (trudnopalne bądź niepalne), a także o zróżnicowanych właściwościach akustycznych.

Zastosowanie posadzek modułowych

Wiedząc już, czym są podłogi systemowe oraz jakie mają właściwości, warto przejść do ich zastosowań, które okazują się rozległe. Poniżej przedstawiamy 4 najpopularniejsze obszary, w których stosuje się ten typ posadzek.

Posadzki systemowe w przestrzeni biurowej

Pomieszczenia biurowe prawie zawsze wyposażane są w rozwiązania o charakterze modularnym, ze względu na możliwość wygodnego i bezpiecznego prowadzenia oraz późniejszego dostępu do instalacji pod posadzką modułową. Zabudowy systemowe nie tylko skutecznie chronią przewody, ale również zapewniają odpowiedni komfort akustyczny oraz wysoką estetykę biur.

Podłogi modułowe w salach koncertowych

Akustyczne właściwości omawianej technologii sprawiają, że stanowi ona topowe rozwiązanie, jeśli chodzi o wyposażanie audytoriów, sal koncertowych oraz kin. Podłoga modułowa w audytoriach pozwala uzyskać odpowiednią akustykę również w dużych obiektach, w których osiągnięcie zadowalających parametrów w zakresie emisji dźwięku jest zazwyczaj największym problemem.

Systemy modularne do pomieszczeń elektrotechnicznych

Kolejnym obszarem wykorzystania posadzek modularnych są serwerownie, rozdzielnie oraz wszelkiego rodzaju pomieszczenia techniczne, w których układane są setki, a nierzadko tysiące metrów kabli i przewodów. W tego rodzaju wnętrzach liczy się nie tylko sprawna organizacja przestrzeni, ale również zapewnienie optymalnych właściwości przeciwpożarowych, dlatego podniesiona podłoga systemowa sprawdza się w nich doskonale.

Podłoga podniesiona w laboratorium

Przykładem pomieszczenia, w którym tego rodzaju technologia również znajduje swoje zastosowanie, jest laboratorium. Zapewnienie optymalnej czystości i higieny możliwe jest dzięki użyciu podłóg podniesionych gwarantujących odpowiedni przepływ powietrza oraz ułatwiających odprowadzanie zanieczyszczeń. Podłogi modułowe stosuje się również w pozostałych wnętrzach z kategorii clean room, np. w zakładach przemysłowych o specyficznych wymogach produkcyjnych.

Jakie są najważniejsze zalety zastosowania posadzki modułowej?

Do kluczowych korzyści wynikających z użycia tego rodzaju zabudowy należą m.in.:

  • możliwość wykonywania prac montażowych na nierównych powierzchniach,
  • łatwa i szybka instalacja, prowadzona wyłącznie przy użyciu kleju oraz śrub,
  • brak konieczności wyrównywania powierzchni oraz stosowania wylewek samopoziomujących,
  • możliwość prowadzenia prac rewizyjnych oraz uzupełniających w dowolnym obszarze,
  • łatwy dostęp do instalacji, które zakrywa posadzka modułowa,
  • wysoka jakość zastosowanych materiałów oraz bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Ile kosztują podłogi techniczne podniesione?

Każdy projekt wyceniany jest indywidualnie, dlatego nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o cenę podłóg systemowych. Przy wycenie uwzględniamy m.in. grubość płyty, rodzaj konstrukcji podniesionej, a także inne aspekty, takie jak lokalizacja, powierzchnia, warunki na budowie czy typ pomieszczenia. Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem – z przyjemnością sporządzimy kompleksowy kosztorys Państwa inwestycji.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz