Jakie podłogi powinny posiadać pomieszczenia czyste?

Specyfika wnętrz zaliczanych do kategorii clean room wymaga zastosowania odpowiednich materiałów budowanych, technologii oraz instalacji. Wszystko po to, aby w tego rodzaju miejscach zapewnić najwyższy poziom aseptyczności. Rozwiązaniem, które idealnie sprawdza się w czystych pomieszczeniach, takich jak laboratoria, gabinety medyczne czy sale operacyjne w szpitalach, są podłogi techniczne. Co sprawia, że cieszą się one tak ogromną popularnością?

Czym są pomieszczenia clean room?

W rozmaitych dziedzinach przemysłu wymóg zapienienia idealnej higieny we wnętrzach ma kluczowe znaczenie dla procesów produkcyjnych czy badawczych. Pomieszczenia typu clean room to specjalne przestrzenie, które są projektowane i budowane w celu utrzymania bardzo wysokiego poziomu czystości powietrza oraz eliminacji zanieczyszczeń, takich jak pyłki, bakterie, wirusy, grzyby i inne drobne cząstki. Clean roomy są stosowane w wielu branżach, w tym w przemyśle elektronicznym, farmaceutycznym, spożywczym, medycznym i kosmicznym, gdzie czystość powietrza jest kluczowa dla procesów produkcyjnych i kontroli jakości produktów.

Wysokie wymagania techniczne powodują, że pomieszczenia czyste są zwykle wyposażone w specjalne systemy wentylacyjne, które zapewniają przepływ powietrza o określonym poziomie czystości. Równie istotną rolę odgrywają filtry, eliminujące zanieczyszczenia. Częsty wymóg stanowią także specjalne ubrania i narzędzia, które minimalizują ryzyko wprowadzenia zanieczyszczeń do tego rodzaju wnętrz.

Aby ustandaryzować kwestię utrzymania odpowiednio wysokiego poziomu ochrony, wprowadzono akty prawne regulujące wymogi dla pomieszczeń typu clean room. W Polsce podstawowym aktem, który reguluje to zagadnienie, jest norma PN-EN ISO 14644: Pomieszczenia czyste i związane z nimi środowiska kontrolowane. Co więcej, produkty stosowane przy budowie tego rodzaju wnętrz powinny posiadać specjalne zezwolenia i certyfikaty, m.in. atest higieniczny PZH.

Podłogi do clean roomów – jak wybrać idealną konstrukcję?

Jedną z kluczowych kwestii przy projektowaniu podłóg w szpitalach, laboratoriach oraz innych wnętrz zaliczanych do kategorii clean room, jest wybór odpowiednich materiałów. Podłogi muszą spełniać szereg wymogów, dotyczących zarówno właściwości technicznych, jak i odpowiedniego sposobu wykończenia oraz estetyki. Jako podłoża do pomieszczeń czystych, doskonale sprawdzają się dostępne w ofercie TIM-EX perforowane płyty o wymiarach 600 x 600 mm i grubości do 46 mm, wykonane z malowanej proszkowo stali. Dzięki swojej zwartej konstrukcji oraz dużej wytrzymałości podłoga w szpitalu lub laboratorium będzie praktycznie niezniszczalna, przez długie lata zachowując swoje właściwości użytkowe.

Dzięki swojej nowoczesnej estetyce oraz odpowiedniej, perforowanej strukturze, systemy podłogowe do wnętrz typu clean room pozwalają na zapewnienie odpowiedniej czystości. Uniemożliwiają gromadzenie się zanieczyszczeń, jednocześnie ułatwiając spełnienie wymogów dotyczących laminarnego przepływu powietrza. Z tych samych powodów czyszczenie oraz dezynfekcja posadzek przebiegają w sposób szybki i bezproblemowy, a przystępna cena proponowanego rozwiązania czyni je powszechnie wybieranym przez szpitale, centra laboratoryjne oraz inne placówki badawcze.

Podłogi do pomieszczeń clean room w ofercie TIM-EX

Higiena i bezpieczeństwo to kluczowe czynniki, którymi należy kierować się przy wyborze podłóg do wnętrz typu clean room. Równie ważna jest jednak estetyka, która sprawia, że cały wystrój prezentuje się profesjonalnie i nowocześnie. Projektowane przez nas systemy podłogowe są wykończone wykładziną PVC o wymaganych właściwościach elektroprzewodzących, z atestem do stosowania w tego rodzaju miejscach. Dzięki naszemu wsparciu czyste pomieszczenia nie tylko spełniają niezbędne warunki zapisane w normach i aktach prawnych, ale również zwiększają komfort codziennej pracy, ułatwiając utrzymanie wnętrz w należytej czystości. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą firmy TIM-EX w zakresie systemów podłogowych do clean roomów oraz pozostałych rozwiązań dla biur, serwerowni czy audytoriów.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz